11

U Narodnom muzeju Labin, u četvrtak 25. rujna u 19 sati otvara se samostalna izložba pazinskog slikara i kipara Elvis Bertona pod nazivom „Genus Cupressus“. Berton će tom prilikom prvi put predstaviti slike iz ciklusa „Čempresi“ nastale 2010. i 2011. godine, uz reljefe i skulpture od obojenog drva i metala iz ciklusa „Bijeli čempresi“ i „Mali čempresi“.

Izložbu će otvoriti povjesničarka umjetnosti Višnja Slavica Gabout koja u predgovoru kataloga, između ostalog, navodi sljedeće:
"Genus Cupressus naziv je kojim se označava velika obitelj visokih, otpornih i dugovječnih stabala koja pripadaju rodu čempresa. Stabala vitkih i uspravnih, pravilnih vretenastih ili kupastih oblika, koja u prirodi rastu ili u manjim skupinama, ili formiraju pravilne aleje, najradije međutim voleći stajati sami u pejzažu - samozatajni, ponosni i izdaleka vidljivi. Njihovi ušiljeni vrhovi postojani su i nepromjenjivi orijentiri u panorami krajolika, asocirajući na „uskličnike i zvučne akcente“ (Batušić); ili na vjekovite promatrače i „samotne stražare“.
 
I baš zbog toga čempresi od iskona nose višeznačnu simboliku arhetipova, pohranjuju priče i mitove, čuvaju božanske poruke i prenose energiju univerzuma. Porijeklom iz Irana, danas ih nalazimo posvuda, a najviše u mediteranskom podneblju, gdje se upisani u krajolik uzvisuju prema nebu poput mističnih znakova čije je postojanje u prostoru i vremenu određeno s razlogom. Čempresi u krajoliku plijene pozornost zbog sklada i harmonije forme, zbog svoje dostojanstvene elegancije, smirene ljepote i poetičnosti, te uravnoteženosti sa svim elementima prirode koja ih okružuje. Plijene i zbog svoje duboke tajanstvenosti, duhovnosti, a nekad i zbog neke sjenovite tuge, pa uvijek na širokom, otvorenom prostoru privlače pogled. Ne čudi zato što je jednog toplog, ljetnog popodneva 2010. godine, dok je sunce darežljivo prosipalo sjaj i toplinu na cijeli Kvarnerski zaljev, bojeći zlatnim bojama njegovu panoramu, a grupa umjetnika u Omišlju slikala atmosferu ugrijanih boja i blještavih refleksija, pozornost Elvisa Bertona gotovo magično privukao čempres koji je rastao u neposrednoj blizini mjesta gdje je slikao. Suprostavljen cijeloj panorami, gord i tajnovit, unatoč suncu sjenovit, šaptao je visinama i vječnosti, ne mareći za mijene, za prolaznost i za svakodnevicu.
 
Berton je u svom stvaralaštvu do tada već bio izoštrio sva svoja čula i sve svoje senzore za primanje energija iz prirode i za hvatanje njezinih ritmova i vibracija. Uz to, izoštrio je i način gledanja flore i vegetacije, svojih stalnih izvora inspiracije, pa je znao odmah uočiti i odabrati forme koje su s jedne strane pune likovnosti, a s druge bliske njegovu umjetničkom temperamentu i izričaju: minimalistički čiste, strukturalno sažete, geometrizirano jednostavne i u mimetičkoj relaciji prema prirodi na način pars pro toto. U vrijeme nastanka prvih Bertonovih čempresa imao je on iza sebe već nekoliko slikarskih ciklusa s floralnom tematikom u kojima je autorski interpretirao krajolik. Ciklusa izričajno zaokruženih i prepoznatljivih, ali nikad zaključenih, već ostavljenih kao izazov za daljnja istraživanja (kao što je to kod njega uobičajeno), pa su svi oni do danas ostali otvorene pozornice stalnih vizualnih događanja („Trave“- od 2001., „Stabla“ - od 2006., „Polja“- od 2007., „Cvijeće“ – od 2007., „Šume“ – od 2008“.). Isto se dogodilo i s ciklusom „Čempresi“, koji se 2010. godine pojavio prvo na platnu. Motiv je tu otpočetka, u svakom svom elementu, bio od autora prepoznat kao „njegov“ – oblikovno jednostavan, pročišćen i značenjski slojevit. Tijekom likovne obrade i interpretacije u slikarskom mediju doživio je daljnje reduciranje i sažimanje, pročišćavanja i pojednostavljenja, te je najposlije sveden na znak. Njegovi „Čempresi“ na platnu uobličuju na dvodimenzionalnoj podlozi vizualni sustav čije je analitičko promišljanje utemeljeno na načelu serije. Pritom strukturalnost, jezgrovitost, kolorističku utišanost i materičnost, kao opće oznake slikarstva ovoga umjetnika, istodobno prati poetičnost i ekspresivnost, ali i neka, naizgled „dječja“, sloboda stvaranja…"
 
Izložba će biti otvorena do 15. listopada¸2014. svakodnevno od 10 do 13, te od 17 do 19 sati, osim nedjeljom.
 
mali čempres 32   plakat1a
Koristimo kolačiće
Ova stranica koristi kolačiće kako bi se osiguralo bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica.